# GMC21X7R475M25NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC21X7R475M25NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc21x7r475m25nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc21x7r475m25nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.7 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.059" (1.50mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V