# GMC10X7R102M25NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC10X7R102M25NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc10x7r102m25nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc10x7r102m25nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V