# GMC04X5R104J10NT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GMC04X5R104J10NT
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gmc04x5r104j10nt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gmc04x5r104j10nt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 10V