# GM1204PQV1-8A.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GM1204PQV1-8A.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gm1204pqv1-8a-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gm1204pqv1-8a-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 15.3 CFM (0.428m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.8 W
- **RPM:** 9200 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.520 in H2O (129.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 28.00mm