Part Number: GLPSF-UH350-6X1 Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/glpsf-uh350-6x1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/glpsf-uh350-6x1#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/50/26/14502649-3299-GLPSF-5X1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/26/14502649-3299-GLPSF-5X1-ND.jpg Summary: GLPSF-UH350-6X1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: GLPSF-UH350-6X1 is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Module Applications: 2G, 3G, 5G, Bluetooth, Cellular, ISM, LoRa, LPWAN, LMR/TETRA/P25, LTE, Wi-Fi Features: Cable - 304.8mm, LNA Frequency (Center: 377.5MHz, 657.5MHz, 750MHz, 767.5MHz, 892MHz, 1.5835GHz, 1.955MHz, 2.0025GHz, 2.45GHz, 2.495GHz, 3.6GHz, 5.4GHz, 5.55GHz Frequency Group: Wide Band Frequency Range: 350MHz ~ 405MHz, 617MHz ~ 698MHz, 698MHz ~ 802MHz, 733MHz ~ 802MHz, 824MHz ~ 960MHz, 1.559GHz ~ 1.608GHz, 1.71GHz ~ 2.2GHz, 1.805GHz ~ 2.2GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 2.3GHz ~ 2.69GHz, 3.4GHz ~ 3.8GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz, 5.15GHz ~ 5.95GHz Gain: 2dBi, 1.5dBi, 2.8dBi, 3.5dBi, 4.1dBi, 3dBic, 4.6dBi, 5.9dBi, 5.6dBi, 5.5dBi, 7.3dBi, 5.5dBi, 4.5dBi Ingress Protection: IP67 Mounting Type: Stud Number of Bands: 13 Power: 50 W RF Family: Cellular, Navigation, WiFi Termination: SMA (3), SMA Male (1) VSWR: 1.7, 1.8, 1.9, 2, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 3.1, 3.4, 3.5, 3.8, 4.9, 5.1, 6.7 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/glpsf-uh350-6x1