# GLFR1608T1R5M-LR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GLFR1608T1R5M-LR
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/glfr1608t1r5m-lr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/glfr1608t1r5m-lr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/61/445-6158-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/53/490-5316-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 170mA
- **Current Rating (Amps):** 625 mA
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1.5 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±20%