# GL10-P1112
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GL10-P1112
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gl10-p1112
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gl10-p1112#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/69/34/14693404-1882-1641-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Length:** 78.74" (2m)
- **Connection Method:** Cable
- **Ingress Protection:** IP67
- **Light Source:** Red (625nm)
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 60°C (TA)
- **Output Configuration:** PNP
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 3.150" ~ 590.551" (80mm ~ 15m)
- **Sensing Method:** Retroreflective
- **Voltage:** 10V ~ 30V