# GKYA3R066
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKYA3R066
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gkya3r066
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gkya3r066#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/20/30/SG2030DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 1.2 ~ 3pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Low Profile
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 300 @ 1MHz
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Voltage:** 50 V