# GKY6R046
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKY6R046
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gky6r046
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gky6r046#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/90/21/SG9021DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SG/90/21/SG9021DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 2 ~ 6pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Low Profile
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 1MHz
- **Size:** 0.181" L x 0.130" W (4.60mm x 3.30mm)
- **Voltage:** 100 V