# GKY10056
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKY10056
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gky10056
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gky10056#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/90/13/SG9013DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SG/90/13/SG9013DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 2 ~ 10pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Low Profile
- **Height:** 0.045" (1.14mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 1MHz
- **Size:** 0.138" L x 0.122" W (3.50mm x 3.10mm)
- **Voltage:** 50 V