# GKRP10066
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKRP10066
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gkrp10066
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gkrp10066#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/20/26/SG2026DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SG/20/27/SG2027DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 3 ~ 10pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** Low Profile
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 150 @ 1MHz
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Voltage:** 25 V