# GKG5R016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKG5R016
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gkg5r016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gkg5r016#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Bottom
- **Capacitance Range:** 2 ~ 5pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 300 @ 1MHz
- **Size:** 0.236" Dia (6.00mm)
- **Voltage:** 100 V