# GKG50086-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKG50086-05
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gkg50086-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gkg50086-05#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SG/91/25/SG9125DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SG/91/25/SG9125DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 1.4 ~ 50pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** General Purpose
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 300 @ 1MHz
- **Voltage:** 100 V