# GKG20021
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GKG20021
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gkg20021
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gkg20021#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 5.5 ~ 20pF
- **Dielectric Material:** Ceramic
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 1MHz
- **Size:** 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
- **Voltage:** 100 V