# GJM0335C1ER30BB01J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GJM0335C1ER30BB01J
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gjm0335c1er30bb01j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gjm0335c1er30bb01j#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/30/490-3049-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 0.3 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 25V