# GHV23000MOD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GHV23000MOD
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ghv23000mod
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ghv23000mod#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 0.8 ~ 23pF
- **Dielectric Material:** Glass
- **Features:** Sealed
- **Height:** 1.109" (28.17mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 700 @ 20MHz
- **Size:** 0.312" Dia (7.92mm)
- **Voltage:** 1250 V