# GHP75-36P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GHP75-36P
- **Manufacturer:** Gardtec Incorporated
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** Fan Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ghp75-36p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ghp75-36p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/39/35/8539350-1997-1023-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fan Terminal Receptacle 45°
- **2nd Connector:** NEMA 1-15 Plug
- **Approval Agency Marking:** cURus
- **Cord Type:** SPT-1
- **Features:** Thermostat
- **Length:** 36.0" (914.4mm)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Style:** Female Receptacle to Male Plug
- **Voltage Rating:** 300 V