# GHP50-48P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GHP50-48P
- **Manufacturer:** Gardtec Incorporated
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** Fan Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ghp50-48p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ghp50-48p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/39/46/8539461-1997-1017-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fan Terminal Receptacle 90°, Right Angle
- **2nd Connector:** Cut End
- **Approval Agency Marking:** cURus
- **Cord Type:** SPT-1
- **Features:** Thermostat
- **Length:** 48.0" (1.22m)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Style:** Female Receptacle to Cable
- **Voltage Rating:** 300 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG