# GGW18000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GGW18000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ggw18000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ggw18000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 0.8 ~ 18pF
- **Dielectric Material:** Glass
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** User Defined
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 500 @ 20MHz
- **Size:** 0.375" Dia (9.52mm)
- **Voltage:** 750 V