# GG020105100N2P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GG020105100N2P
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gg020105100n2p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gg020105100n2p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/10/478-10590-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 10pF @ 1MHz
- **Current:** 6A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power:** 60W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** 0201 (0603 Metric)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 12V