# GFV75033-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GFV75033-S
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gfv75033-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gfv75033-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 1 ~ 75pF
- **Dielectric Material:** Glass
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 1.205" (30.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 250 @ 20MHz
- **Size:** 0.312" Dia (7.92mm)
- **Voltage:** 1000 V