# GFN12133NME
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GFN12133NME
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gfn12133nme
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gfn12133nme#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 1 ~ 120pF
- **Dielectric Material:** Glass
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 1.799" (45.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 250 @ 20MHz
- **Size:** 0.312" Dia (7.92mm)
- **Voltage:** 750 V