# GF-1326-0013
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GF-1326-0013
- **Manufacturer:** CW Industries
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gf-1326-0013
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gf-1326-0013#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/06/15260638-CWI358-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 3.18mm
- **Actuator Type:** Screwdriver Slot
- **Circuit:** DPDT
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper
- **Contact Timing:** Not Specified
- **Current Rating (Amps):** 13A (AC), 500mA (DC)
- **Features:** No Marking
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 104°C
- **Switch Function:** On-On (Line Voltage Selector)
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V