# GF-1125-0000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GF-1125-0000
- **Manufacturer:** CW Industries
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gf-1125-0000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gf-1125-0000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 8.74mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DPST
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper
- **Contact Timing:** Not Specified
- **Current Rating (Amps):** 11A (AC), 500mA (DC)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 104°C
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V