# GEN4-ULCD-43D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN4-ULCD-43D
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-43d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-43d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/70/11267075-1613-1127-ND.jpg
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, SPI, TTL
- **Viewing Area:** 95.04mm W x 53.86mm H