# GEN4-ULCD-35D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN4-ULCD-35D
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-35d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-35d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/70/11267052-1613-1229-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 320 (HVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel/Serial
- **Viewing Area:** 49.00mm W x 73.40mm H