# GEN4-ULCD-32PT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN4-ULCD-32PT
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-32pt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-32pt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/70/11267024-1613-1121-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.2" (81.28mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 240 x 320
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, Parallel, TTL
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 48.60mm W x 64.80mm H