# GEN4-ULCD-24D-CLB-PI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN4-ULCD-24D-CLB-PI
- **Manufacturer:** 4D Systems Pty Ltd
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-24d-clb-pi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen4-ulcd-24d-clb-pi#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/70/11267030-1613-1215-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 2.4" (60.96mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 240 x 320
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, SPI, TTL
- **Viewing Area:** 36.70mm W x 49.00mm H