# GEN-DR254-P40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN-DR254-P40
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen-dr254-p40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen-dr254-p40#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 40
- **Package Accepted:** 2.54mm
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** SMD to DIP
- **Size:** 2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)