# GEN-DR0635-P60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEN-DR0635-P60
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gen-dr0635-p60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gen-dr0635-p60#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 60
- **Package Accepted:** 0.635mm Header
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)
- **Proto Board Type:** Connector to DIP
- **Size:** 2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)