# GEL90000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GEL90000
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gel90000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gel90000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/99/49/2299499-SG9159-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 1 ~ 90pF
- **Dielectric Material:** Glass
- **Features:** Sealed
- **Height:** 2.080" (52.83mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 250 @ 20MHz
- **Size:** 0.312" Dia (7.92mm)
- **Voltage:** 1000 V