# GDZT2R5.6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GDZT2R5.6
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gdzt2r5-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gdzt2r5-6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/AD/846-ADZT15R5.6BDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 2.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power:** 100 mW
- **Supplier Device Package:** GMD2
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 5.6 V