# GDZ5V6LP3-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GDZ5V6LP3-7
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gdz5v6lp3-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gdz5v6lp3-7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/D5/V0/F1/D5V0F1U2LP3-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 2.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 250 mW
- **Supplier Device Package:** X3-DFN0603-2
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 5.6 V