# GD60MPS17H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GD60MPS17H
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gd60mps17h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gd60mps17h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 4577pF @ 1V, 1MHz
- **Current:** 122A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-2
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.8 V @ 60 A