# GCS250PS48-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GCS250PS48-R
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gcs250ps48-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gcs250ps48-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/00/12450061-1470-2519-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 3.7 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 180W (250W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV