# GCM188R71H332KA37J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GCM188R71H332KA37J
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gcm188r71h332ka37j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gcm188r71h332ka37j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/80/490-8028-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 3300 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V