# GCD216R72A102KA01D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GCD216R72A102KA01D
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gcd216r72a102ka01d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gcd216r72a102ka01d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/58/490-5813-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** Open Mode
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V