# GC50MPS33H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GC50MPS33H
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gc50mps33h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gc50mps33h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-2
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 3300 V