# GC2X50MPS06-227
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GC2X50MPS06-227
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gc2x50mps06-227
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gc2x50mps06-227#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/20/8119208-1242-1339-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 650 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.8 V @ 50 A