# GC11N65K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GC11N65K
- **Manufacturer:** Goford Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gc11n65k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gc11n65k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/41/-G/3141-G35N02KDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 650 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 21 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 901 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 78W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 360mOhm @ 5.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-252
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA