# GC11N65F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GC11N65F
- **Manufacturer:** Goford Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gc11n65f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gc11n65f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 650 V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 21 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 901 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 31.3W
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 360mOhm @ 5.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220F
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA