# GAA6R004
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GAA6R004
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gaa6r004
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gaa6r004#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/99/30/2299309-SG4009-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side
- **Capacitance Range:** 0.6 ~ 6pF
- **Dielectric Material:** Air
- **Features:** General Purpose
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 5000 @ 100MHz
- **Size:** 0.240" Dia (6.10mm)
- **Voltage:** 250 V