# GAA1238-230BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GAA1238-230BB
- **Manufacturer:** Comair Rotron
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gaa1238-230bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gaa1238-230bb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/00/29/8500297-CR408-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 111.0 CFM (3.11m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 10.00W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 1.2 lbs (544.3 g)
- **Width:** 38.00mm