# GAA10002
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GAA10002
- **Manufacturer:** Sprague-Goodman
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Trimmers, Variable Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/gaa10002
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/gaa10002#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/97/46/2297460-SG9032-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top
- **Capacitance Range:** 1 ~ 10pF
- **Dielectric Material:** Air
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 5000 @ 100MHz
- **Size:** 0.299" Dia (7.60mm)
- **Voltage:** 250 V