# GA35XCP12-247
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GA35XCP12-247
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ga35xcp12-247
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ga35xcp12-247#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 35 A
- **Gate Charge:** 50 nC
- **IGBT Type:** PT
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 36 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247AB
- **Switching Energy:** 2.66mJ (on), 4.35mJ (off)
- **Test Condition:** 800V, 35A, 22Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 3V @ 15V, 35A
- **Voltage:** 1200 V