# GA16JT17-247
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GA16JT17-247
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ga16jt17-247
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ga16jt17-247#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A (Tc) (90°C)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1700 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 282W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 110mOhm @ 16A