# GA10SICP12-263
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GA10SICP12-263
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ga10sicp12-263
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ga10sicp12-263#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1403 pF @ 800 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 170W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 100mOhm @ 10A