# GA100JT17-227
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** GA100JT17-227
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ga100jt17-227
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ga100jt17-227#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/50/43/8450435-1242-1314-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 160A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1700 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 14400 pF @ 800 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 535W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 10mOhm @ 100A