# G9YAK-12S-45-D DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G9YAK-12S-45-D DC12
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g9yak-12s-45-d-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g9yak-12s-45-d-dc12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 41.7 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C