# G9SA-501 AC100-240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G9SA-501 AC100-240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g9sa-501-ac100-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g9sa-501-ac100-240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 100 ~ 240VAC
- **Contact Form:** 5PST-NO (5 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max